přeskočit k navigaci »

Úvodní stránka > O firmě Honda Karlovy Vary > Aktuality > Nová evropská emisní legislativa platná od 1.1.2020

Nová evropská emisní legislativa platná od 1.1.2020

12.12.2019

zařazeno v kategorii: Aktuality

 

Vážení příznivci značky HONDA,

dovolte mi Vás krátce informovat "srozumitelnou" formou o změnách, které nás čekají v příštím roce a letech dalších.

Pzn. Vše níže uvedené se týká kategorie nových osobních automobilů. Netýká se to vozidel v provozu nebo jiných kategorií vozidel např. nákladních.

Od 1.1.2020 vstoupí v platnost nová evropská emisní legislativa nazývaná též CAFE (Clean Air for Europe), která sebou přináší kromě jiného také zpřísnění emisních limitů pro osobní automobily na 95 CO2 g/km.

Jelikož emise jsou přímo úměrné spotřebě paliva, tak pro jasnější představu uvádím současnou generaci vozu Honda Jazz s kombinovanou spotřebou 4,7 l/100 km, což odpovídá 106 CO2 g/km

Z výše uvedeného je zřejmé, že každá z automobilek bude muset upravit své pohonné jednotky tak, aby spotřeba paliva byla výrazně pod 5 l/100 km. Pokud tomu tak nebude, tak výrobci automobilů budou platit pokuty za nesplnění emisních limitů překračující zmíněných 95 g/km CO2 a to za celou svou modelovou řadu.

Jinými slovy, pokud se prodá hodně "špinavých" motorizací a málo "čistých" a na konci roku, bude průměr CO2 za celou modelovou řadu nad 95 g/km CO2, bude výrobce platit pokuty za každý překročený gram CO2 x počet prodaných automobilů x sazba pokuty.

Proto každá automobilka přistoupila k řešení této problematiky rozdílně - některé omezily nabídky motorů, některé ponechaly motorizace, kde "špinavé" zdraží s vědomím platby emisních pokut a některé se přihlásily k závazku limit splnit.

Všechna řešení mají však jednoho společného jmenovatele: cenová hladina nových vozů se bude postupně zvyšovat

Automobilka Honda patří do poslední skupiny výrobců a deklarovala  svým veřejným prohlášením "Electric Vision" splnit předepsané emisní limity.

Toto prohlášení bylo některými novináři špatně interpretováno - neznamená to, že Honda bude mít pouze elektrické vozy, ale že bude mít elektrifikované modely, což znamená:

  • hybrid (kombinace benzin+elektro např. současné hybridní CRV),
  • plug-in hybrid (benzin + nabíjecí elektro)
  • elektro (čistě elektrický vůz např. Honda e)
  • vůz na palivové články - vodík např. Honda Clarity

Všechny výše uvedené pohony se budou u modelů Honda nově označovat globálním názvem: e:Technology

Přestože mezi zákazníky panují obavy z budoucnosti vývoje, nejsou tyto obavy na pořadu dne. Majitelům vozů s těmito novými technologiemi bude zachován uživatelský komfort vozu, samozřejmě za předpokladu, že budou využívat vůz pro účel, pro který je vůz určen (např. elektro - městský provoz), ve většině případů se zvýší dynamika vozu, sníží spotřeba, přičemž servisní náklady zůstanou na podobné úrovni.

Některé automobilky a Honda zvlášť (spolu s Toyotou) se vývoji alternativních pohonů věnují dlouhodobě a současná technologická řešení např. Honda Hybrid Performance v CRV Hybrid jsou na špičkové technologické úrovni, dlouholetou praxí vyzkoušená a uživatelsky se neliší od užívání "běžného" vozu. Velice obávaná  životnost hybridních akumulátorů je již výrazně delší, což je u modelů Honda aktuálně podpořeno např. 8-letou zárukou na hybridní Li-on akumulátor

Pro rok 2020 budou změny v modelové řadě Honda následující:

  • ukončen prodej motorizace 1.5 Turbo v modelu CRV
  • ukončen prodej motorizace 1.5 i-VTEC v modelu Jazz Dynamic
  • omezen prodej motorizace 1.5 Turbo v modelé řadě Civic a HRV
  • v květnu bude uveden nový model Honda Jazz Hybrid, který má emise na úrovni 85 g/km CO2
 
 

Pro zvětšení klikněte na vámi zvolenou fotografii.

 

« další aktuality z kategorie Aktuality

« zpět na seznam aktualit

 
 
Honda

Autoservis Kolovrátek, s. r. o.
Stará cesta 116, 362 63 Dalovice u Karlových Varů

tel.: +420 353 222 932
mob.: +420 733 682 274
email: prodej@kolovratek.com